DAN Nedir?

Dünyanın en tanınmış ve saygın dalış güvenliği organizasyonu olan Divers Alert Network (DAN), 40 yıldır dalgıçların sağlığına ve esenliğine bağlılığını sürdürmektedir. Kurumun araştırma, tıbbi hizmetler ve küresel müdahale programları, dalgıçları yaralanma önleme, güvenlik ve eğitim programları, hayat kurtaran tahliyeler gibi hayati hizmetlerle destekleyen kapsamlı bir ağ oluşturur. Her yıl dünya çapında yüz binlerce dalgıç, dalış güvenliği organizasyonu olarak DAN’ı baz alır.

Bugün, bir dalgıç boşluğa doğru büyük bir adım attığında bir şey olursa, acil bir durumda müdahale etmek, hastaneye veya odaya güvenli bir şekilde ulaşmak ve yol boyunca ilk müdahale ekiplerine ve tıp uzmanlarına rehberlik etmelerine yardımcı olmaya adanmış bir grup olduğunu biliyorlar.

DAN Tıbbi acil yardım hattı 325.000 saatten fazla süredir çalışıyor ve bu süre zarfında Divers Alert Network (DAN) doktorları 50.000’den fazla acil dalış çağrısı yönetti.

DAN’dan önce, yaralı dalgıçlar genellikle uygun tedaviyi almada önemli gecikmelerle karşı karşıya kalıyorlardı – bugün bildiğimiz gibi, bir dalış yaralanmasına müdahale ederken zaman çok önemlidir.

Daha fazla insan deniz altında çalışmaya ve eğlence faaliyetlerinde bulunmaya başladıkça dalış yaralanmalarına müdahale için gelişmiş tıp eğitimi ihtiyacı kritik hale geldi.

1980’de ABD ordusu, Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nde National Diving Accident Network /Ulusal Dalış Kaza Ağı’nı (NaDAN) kurmak için hükümet kuruluşları ve Undersea Medical Society (UHMS) ile ortaklık kurdu. NaDAN – daha sonra DAN ismini aldı – yaralı dalgıçlardan gelen saha aramalarına 24 saat acil yardım hattı geliştirmekle görevlendirildi.

DAN dalış endüstrisine verdiği desteği genişletmeye devam ettikçe (çoğu acil olmayan aramalar olmak üzere) aramalar yıldan yıla üçe katlandı. Bu nedenle DAN, dalgıçların tıbbi durumlar, ilaçlar, ameliyatlar, diş sorunları ve hatta sadece dalış güvenliği ile ilgili konsültasyonları arayıp sorabileceği tıbbi bilgi hattını (+1-919-684-2948) geliştirdi.

Aldığı ilk hibe yatırım üç yıl sonra sona erdi ve DAN’ın acil durum ve tıbbi bilgi hatlarının yanı sıra tıbbi müdahaleler ve güvenlik kılavuzlarına yönelik araştırmalarını finanse etmeye devam etmek için bir üyelik organizasyonuna dönüşmesini sağladı.

Aynı yıl DAN, “Alert Diver”’ı yayınlamaya başladı. İlk baskı 8 sayfalık bir haber bülteniydi ve o zamandan beri güvenlik yönergeleri ve senaryoları, Sıkça Sorulan Sorular ve bilimsel görüşler her tür dalgıç için ilham kaynağı ile dolu 116 sayfalık en geniş tirajlı dalış yayını haline geldi.

DAN, 1990’da kar amacı gütmeyen bir kuruluş oldu ve DAN’ın resmi misyonunu şekillendi: tıbbi acil yardıma ihtiyacı olan dalgıçlara yardım etmek ve araştırma, eğitim, ürünler ve hizmetler yoluyla dalış güvenliğini teşvik etmek.

Otuz yıl sonra, bugün organizasyon her dalışı kazasız ve yaralanmasız hale getirmek için çabalar ve bu misyona kendini adamıştır.

Araştırma ve eğitim yoluyla dalış güvenliğini teşvik etmek

1991’de DAN araştırması, acil oksijenli ilk yardımın uygulanmasının büyük ölçüde iyileştiğine dair kanıtlara rağmen, yaralı dalgıçların sadece üçte birinin acil oksijen ilk yardım aldığını ortaya koydu. Bu durum DAN’ ı, dalgıçlara hayat kurtaran ilk yardımı yerinde uygulamayı öğreten Oksijen İlk Yardım eğitim programını başlatmaya yöneltti. DAN, bu girişimi 2000 yılında, dalış profesyonellerinin yanı sıra kamu güvenliği kuruluşları için ekipman hibesi sağlayarak sahada acil oksijenin yaygınlığını artırmaya yardımcı olmak için oksijen hibe programının kurulmasıyla genişletti.

DAN, araştırmayı pratik uygulamaya döktüğü bu başarıyı temel alarak dalış tavsiyelerinden sonra uçağa binme konusunu geliştirmek için tasarlanmış bir dizi deney başlattı. Bu deneyler, günümüzün mevcut yönergelerinin temelini oluşturdu ve dünya çapındaki eğlence dalgıçları tarafından takip ediliyor. Benzer şekilde, DAN, Undersea and Hyperbaric Medical Society (UHMS) ile ortaklaşa olarak, diyabetli dalış için kılavuzların yanı sıra patent foramen ovale (PFO) olan dalgıçlar için dekompresyon hastalığını önlemeye yönelik müdahaleler oluşturmuştur.

DAN, dekompresyon hastalığı (DCI) ve dalış ölümlerini araştırmak, ölümün temel nedenlerini daha derinden anlamak ve önleyici tedbirleri belirlemek için onlarca yılını harcamıştır. Bu araştırma girişimleri dalış topluluğu tarafından desteklenmektedir. Örneğin, Proje Dalış Keşfi (Project Dive Exploration), 16 yıl boyunca yaklaşık 200.000 dalıştan veri toplamayı içeriyordu ve dekompresyon hastalığı (decompression illness- DCI) hakkında kritik içgörülere yol açtı. DAN ayrıca trendleri ve müdahaleleri belirlemek için dalış ölümleri çalışmaları ve workshopları kurmuştur. Dalgıçlar, DAN Diving Incident Reporting sistemi scuba dalışı, serbest dalış ve rebreather dalış olayları ve ölümleri hakkında çevrimiçi raporlar göndererek bu araştırmaya katkıda bulunabilirler.

Yıllar geçtikçe, DAN eğitim kapsamını dalgıçlara cevap veren basınç odalarla çalışmayı içerecek şekilde genişletti ve tesislerin toplumun tümüne destek olması için tam donanımlı olmasını sağladı. DAN, Rekompresyon Odası Yardım Programı (Recompression Chamber Assistance Program) aracılığıyla, değerlendirmeler, tavsiyeler ve mali yardım sağlamak üzere 150’den fazla katılımcı basınç odasına doktor ve teknik uzmanlar göndermektedir.

DAN ayrıca dalış güvenliği eğitiminde yardımcı olacak değerli ve hevesli dalış araştırmacılarını desteklemek için saha çalışması, laboratuvar çalışmaları, eğitim programları ve uygulamalı deneyim kazanmalarına yardımcı olan bir staj programı kurdu. Programın ilk kez 1999’da başlatılmasından bu yana, DAN bu programa 1 milyon ABD dolarından fazla yatırım yaptı ve 100’den fazla stajyere ev sahipliği yaptı.

DAN, dalgıçları ihtiyaç duydukları anda korumak ve desteklemek için kurulmuştur. Son kırk yılda, araştırma, eğitim, eğitim, ürünler ve hizmetler aracılığıyla her aşamada çıkabilecek tehlikeleri ele almıştır. Bugün, ne zaman bir dalgıç suya dalsa, onları güvende tutacak bilgilere sahip olduklarını ve düşünülemez bir şey olursa bir destek ağına sahip olduklarını biliyorlar.

IDAN

Uluslararası DAN (IDAN), bölgesel dalış topluluklarına uzman acil tıbbi ve sevk hizmetleri sağlayan, dünya çapında bağımsız olarak yönetilen kar amacı gütmeyen DAN kuruluşlarından oluşur. Her DAN, güvenlik ve eğitim hizmetlerini sağlamak için bölgesindeki dalgıçların desteğine bağlıdır ve yerel olarak uygun sigorta seçenekleri sağlayabilir. IDAN Genel Merkezi tarafından belirlenen protokol standartlarına göre çalışırlar.

DAN grubu organizasyonları, bazıları sadece üyelere ve diğerleri talep üzerine herhangi bir kişiye olmak üzere benzer hizmetler sunar. Üye hizmetleri genellikle bir dalış kazası yardım hattını ve dalış kazası ve seyahat sigortasını içerir.

DAN (Amerika), IDAN’ın genel merkezi olarak hizmet vermektedir.

DAN Üyeliği

İsteyen kişilerin hem DAN’ı destekleyebilmesini hem de DAN’ın üyelerine özel sunduğu medikal danışmanlık ve acil durumlar için DAN Alarm Merkezinden özel yönlendirme(hem dalış kazaları hem de dalış dışı tıbbi acil durumlar için) hizmetlerinden yararlanabilmeyi sağlar.

DAN Europe, 7/24 ve dünyanın herhangi bir yerindeki dalış acil durumlarında üyelerine tıbbi yardım sağlar.

Uluslararası bir alarm merkezleri ağı (DAN Acil Yardım Hattı/ DAN Emergency Hotline) ve Dalış ve Hiperbarik Tıp uzmanlarından oluşan bir grup aracılığıyla faaliyet gösterir.

Tüm acil durum iletişim bilgileri web sitesinde, DAN üyelik kartında ve DAN Europe Uygulamasında bulunur.

İlk temas İngilizce dilinde başlar ve kendi dilinizi konuşan uzmanlara hızlıca yönlendirilirsiniz.

Dalışla ilgili acil durumlarda, uzman bir tıbbi görüş ve ilk değerlendirme için bir dalış ve hiperbarik sağlık görevlisiyle konuşmak üzere DAN Avrupa Acil Yardım Hattını arayabilirsiniz.

Hayatı tehdit eden herhangi bir acil durumda, hastanın stabilize olduğundan ve durumunun bir tıp uzmanı tarafından değerlendirildiğinden emin olmak için önce yerel Acil Sağlık Hizmetlerini arayın veya yaralı kişiyi en yakın tıbbi tesise götürün. Yerel birimlere bildirildikten sonra, ek yardım için veya yerel tıbbi sağlayıcıya danışmak için DAN Europe’u arayabilirsiniz.

Alarm Merkezi numarasına web sitesinden ve DAN Europe uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Alarm Merkezi e-mailine ile “emergency@daneurope.org” adresinden ulaşabilirsiniz. Nerede olduğunuzu, nasıl yardımcı olabileceklerini ve geri dönmek için ulaşabilecekleri yerel bir numarayı belirtirseniz geri döneceklerdir.

DAN Europe uygulamasında: SOS’a tıklayın, arayın ve lokasyonunuzu gönderin.

Bir acil durum veya hastalığınızı bildirmek istediğinize durumunuzla ilgili tüm detayları doğru değerlendirebilmek için KAZA FORMUNU doldurmanız istenecektir. Sürecin devamında e-postayla bilgilendirilirsiniz.

Bir talebin derhal ele alınmasını ve değerlendirilmesini sağlamak için ilgili belgeleri mümkün olan en kısa sürede göndermeniz istenir.

– Kaza bildirim formu

– Tıbbi teşhisi detaylandıran tıbbi raporun bir kopyası

– Ödenen makbuzların kopyaları

DAN’ ın tavsiyeleri:

– MyDAN’ınızda kişisel iletişim bilgilerinizi güncel tutun

– Tıbbi ziyaret durumunda, tıbbi kayıtlarınızın bir kopyasını isteyin ve ödenmiş makbuzları saklayın.

– Sahip olduğunuz bir özel sağlık sigortası varsa tıbbi acil durumunuzu bildirin.

Acil olmayan bir durumda tıbbi tavsiye almak için DAN Europe Tıp Bölümü (Medical Division ) ile iletişime geçebilirsiniz.

DAN üyeliği veya sigortası konusunda sorularınız varsa DAN Üyelik Departmanı (Membership Dept) ile iletişime geçebilirsiniz.

 • DAN Medikal Danışmanlığı

Sağlık durumunuzun dalışlarınızı nasıl etkileyeceğinden emin değilseniz DAN’a danışabilirsiniz.

Dalışa uygunluğunuz uzaktan onaylanamaz ama DAN doktorları sağlık ve dalışla ilgili tüm şüphelerinizi gidermenize yardımcı olabilir.

 • Seyahat Planlama Desteği

Eğer bir seyahat planlıyorsanız bu konularda DAN’a sorabilirsiniz:

 • Aşılar ve aşılama gereksinimleri
 • Yolculuk öncesi güvenlik bilgileri
 • Herhangi bir vize veya izin şartı
 • Dil ve saat dilimi bilgileri
 • Hukuki Danışmanlık

Durumunuza göre bir sorumluluk veya hukuki savunma konuları içinde DAN’ ın bu konuyla ilgili mail adresine ulaşabilirsiniz.

 • Emniyet Girişimleri

DAN’ın dalış güvenliğini ve farkındalığını artırmak için düzenlediği saha çalışmalarına ve etkinliklere katılabilirsiniz, DAN araştırmalarına destek sağlayabilirsiniz.

Vücudumuzun birçok dalış ortamına ve durumlarına nasıl tepki verdiğini anlamak, dalışı daha güvenli hale getirmemize ve yeni nesil dalgıçları yeni uzmanlık seviyeleriyle donatmamıza yardımcı olur.

DAN çevrimiçi seminerler, çalıştaylar ve konferanslar aracılığıyla bilgilerini ve araştırmalarından öğrendiklerini paylaşmaktadır. Çoğunda DAN Üyeleri ayrıcalıklı erişime sahiptir. Bu araştırmalar, DAN misyonunun ayrılmaz bir parçasıdır ve üyelik aidatları, araştırma hibeleri ve bağışlarla desteklenir.

Dalış profillilerinizi DAN araştırmalarına yollayarak verilerinizle katkıda bulunabilirsiniz. Bireysel dalgıçların yolladığı bireysel verilerle oluşturulan bilgi havuzları yüklediğiniz her dalışta size anında geri bildirim sağlamak için uzmanlar tarafından analiz edilir ve her dalışınız için Dalış Risk Analiziniz size geri bildirilir.

DAN Europe sahada, araştırmacılarının ileri düzey klinik testler yaptığı ve dalış profilleri topladığı veri toplama laboratuvarlarıda kurmaktadır.

DAN Kursları

“Tüm dünyada Cousteau Divers merkezlerini seçme kriterlerinde güvenilirlikleri ve etkinlikleri için DAN Europe güvenlik standartlarını kullanıyoruz.”

Pierre-Yves Cousteau, Cousteau Divers Başkanı

DAN kursları, tıp ve eğitim uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Bazı kurslar özellikle dalgıçlar veya cankurtaranlar için geliştirilmişken, BLS (Temel Yaşam Desteği/ Basic Life Support) ve İlk Yardım kursu (First Aid – FA) gibi diğerleri daha geniş bir kitleye yöneliktir.

Ayrıca tıp uzmanları için dalış tıbbını ve bir dalış acil durumuna nasıl müdahale edileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için özel programlar geliştirilmiştir.

Öne Çıkan Kurslar

 • Temel Yaşam Desteği ve Defibrilasyon (BLSD)

Otomatik Harici Defibrilatör (AED) kullanımı dahil, ani kalp durması durumunda yardım sağlamayı öğretir.

 • Oksijenli İlk Yardım (O2)

Dalış kazalarını tanımlamayı ve oksijen uygulamasıyla acil ilk yardım sağlamayı öğretir.

 • Tehlikeli Deniz Yaşamı Yaralanmaları (Hazardous Marine Life Injuries)

Tehlikeli deniz yaşamının neden olduğu yaralanmaları tanımayı, bunlardan kaçınmayı ve gerekli ilk yardımı sağlamayı öğretir.

Pediatrik Temel Yaşam Desteği ve Defibrilasyon: DAN Pediatrik Temel Yaşam Desteği ve Defibrilasyon PBLS(D) kursu, DAN Temel Yaşam Desteği (Yetişkin) kursunun bir entegrasyonunu temsil eder. Bu program size, bir Otomatik Harici Defibrilatör (AED) kullanarak pediyatrik kurbanın Kardiyak Arrestini yönetmek için gerekli becerileri öğretmek için tasarlanmıştır.

Tüplü Dalış Yaralanmalarında Gelişmiş Oksijen İlk Yardımı: DAN Advanced Oxygen Scuba Diving Injuries için ilk yardım programı, DAN Oxygen First Aid for Diving Acil Durumları kursunu başarıyla tamamlamış olanlar için tasarlanmıştır. DAN Oksijen Sağlayıcılarına bir pozitif basınç valfi (MTV100 gibi) ve/veya bir torba valf maskesi (BVM) kullanmayı öğretmek için tasarlanmıştır.

Dalgıçlar için Yerinde Nörolojik Değerlendirme: DAN On-Site Neurological Assessment for Divers kursu, potansiyel olarak yaralı bir dalgıç üzerinde temel nörolojik değerlendirme yapmayı öğrenmek isteyen DAN Oksijen Sağlayıcıları için ileri düzey bir programdır.

EqualEasy – Eşitleme Farkındalığı: Şu anda, bu içerik yalnızca İtalyanca dilinde mevcuttur. DAN Equalization Awareness kursu, Andrea Zuccari tarafından DAN Europe için tasarlanmış bilinçli telafiye odaklanan eğitim kursudur. Tazminat sadece dalgıçları ve serbest dalıcıları değil, aynı zamanda örneğin ilk kez bir uçak uçuşuyla karşılaşan yetişkinleri ve çocukları ve hatta bu tür problemlerle günlük olarak uğraşan hiperbarik operatörleri de ilgilendirmektedir.

Medikal Oksijen Rebreather: DAN Medical Oxygen Rebreather (MO2R) kursu, DAN Medical Oxygen Rebreather sisteminin acil Oksijen sağlamak için etkili bir yöntem olduğu dalgıçların yaralanmalarını tanımlamak ve tanımak için DAN Oksijen Sağlayıcılarını eğitmek için tasarlanmış gelişmiş bir eğitim modülüdür.

Dalgıçlar için Dalış Tıbbı: Dalgıçlar için Dalış Tıbbı kursu, dalış fizyolojisi ve güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için tasarlanmıştır.

Temel yaşam desteği: DAN Temel Yaşam Desteği (BLS) kursu, sizi Ani Kalp Durması veya hayati tehlike arz eden yaralanmaların yetişkin bir kurbanına Temel Yaşam Desteği tekniklerini doğru bir şekilde uygulayarak yardımcı olmanız için eğitir.

Dalış Acil Durum Uzmanı: Eğitmenler ve Eğitmenler nasıl başvurulur. DAN’ın dalış güvenliği ile ilgilenen dalgıçlar için takdir programı.

Yukarıda bahsedilen kurslar ve geri kalan tüm kurslar için bölgenizin dahil olduğu DAN resmi sitesine bakabilirsiniz. Türkiye için bu DAN Europe resmi sitesidir.

Yukarıda bahsedilen kurslar ve geri kalan tüm kurslar için bölgenizin dahil olduğu DAN resmi sitesine bakabilirsiniz. Türkiye için bu DAN Europe resmi sitesidir.

Size en yakın DAN Eğitim Eğitimcilerinin iletişim bilgilerini bulmak için DAN Europe resmi sitesindeki eğitmen arama özelliğini kullanabilirsiniz. DAN Europe bölgelerinde 8000’den fazla DAN Eğitmeni ve 600’den fazla Eğitmen Eğitmeni arasından arama yapmanızı sağlar. Bulunduğunuz ülkeye, kurs seviyesine, kurs tipine ve eğitimi almak istediğiniz dile göre arama yapmanızı sağlar.

Arama özelliği ile bulacağınız eğitmenler, verilerinin yayınlaması için DAN’a açıkça yetki vermiş olan aktif DAN Eğitimcilerinin iletişim bilgileridir. Kurs fiyatları DAN Europe tarafından belirlenmemektedir.

DAN Staj Programı

Öğrenim Hedefleri: Katılımcılar, dalışla ilgili araştırmalar hakkında bilgi edinecek ve kariyer gelişimine yol açabilecek profesyonel beceriler geliştirecek veya geliştireceklerdir. Sahada aktif olarak çalışarak öğrenme fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için mentör uzmanlarıyla yakın işbirliği içinde çalışarak 2 haftalık bir eğitim programına katılacaklar. Katılımcıların DAN Avrupa Vakfı faaliyetleri kapsamında hedeflenen araştırma temasında çalışmayı hedeflemesi durumunda, staj süresini isteğe bağlı olarak uzatmak mümkündür.

Faaliyetler: Faaliyetler, dalış araştırmaları üzerine saha, laboratuvar ve sınıf derslerini içerebilir. Stajyerlerden, Alert Diver dergisi, DAN web sitesi, araştırma haber bültenleri ve basın bültenleri dahil olmak üzere DAN yayınlarında tamamen veya kısmen kullanılabilecek deneyimlerine ilişkin yazılı bir rapor hazırlamaları istenecektir. Stajdan sonra, Araştırma stajyerleri genellikle veri toplamaya yardımcı olur ve pratik becerilerini, eleştirel düşünmelerini ve teknik iletişim uzmanlıklarını geliştirmek için çeşitli görevler üzerinde çalışır. Veri toplama için çeşitli dalış gezilerine katılmaya hazır duruma gelecekler.

İstenilen Belgeler:

-Başvuru Formu

-Profesyonel/akademik özgeçmiş

-Dalış özgeçmişi (dalış sayısı, çevre ve derinlik aralığı, uzmanlıklar/sertifikalar)

-Akademik ve profesyonel kaynaklardan iki referans mektubu

-Geçmişinizi (dalışla ilgili faaliyetler dahil), ilgi alanlarınızı, özlemlerinizi ve stajın kişisel ve profesyonel gelişiminizi nasıl geliştireceğini açıklayan kapak mektubu (en fazla iki sayfa).

2022 Staj Programı: Eğitim ağırlıklı olarak Gozo, Malta’daki Turizm Araştırmaları Enstitüsü’nde gerçekleştirilecektir. Bazı durumlarda ve eğitimlerinin bir kısmı için, stajyerler ilgi ve yeteneklerine uygun DAN Research ortak kuruluşları tarafından ağırlanacaktır. Stajyerler öncelikle Kolejler ve Üniversitelerdeki lisans/yüksek lisans öğrencileri ile lisansüstü öğrenciler de dahil olmak üzere özel kuruluşlardan erken aşamadaki araştırmacılar arasından alınır. Maksimum stajyer sayısı 8 ile sınırlıdır. Staj için herhangi bir ödeme yapılmaz. DAN tüm stajyerlere lojistik destek sağlayacaktır (örn. gezi ve kalışlarının organizasyonu)

DAN stajyerlerinin 2019 staj programı hakkında DAN’ın hazırladığı videoya buradan ulaşabilirsiniz.

2016 DAN staj programında 3 türk gençte varmış.

DAN araştırmaları

DAN Europe araştırma projeleri;

-Dolaşan gaz kabarcıkları hakkında veri toplama ve verileri analiz etme.

-Açıklanamayan dalış olaylarının nedenlerinin araştırılması.

-Rekreasyonel dalışta stres.

-Patent foramen ovale ile ilgili dekompresyon hastalığı riski.

-Dalışta astım ve diyabet yönetimi.

-Yetişkinlerde ve çocuklarda nefes tutmanın fizyolojisi ve patofizyolojisi.

-Baş ağrısı ve dalış.

-Dalışla ilişkili kan değişiklikleri.

-Kapalı devre dalışının fizyolojik etkileri.

-Dekompresyon stresinin endotelyal kök hücreler ve kan hücreleri üzerindeki etkileri.

-Dekompresyon stresi için erken biyobelirteçler.

 Konularını ve çok daha fazlasını içerir.

DAN yayınlarına ulaşmak için, sitesindeki “publications” kısmından ,ilgilendiğiniz araştırma konusunu seçerek ulaşabilirsiniz. Burada belirttiklerimden çok daha fazlasına detaylı bir şekilde İngilizce olarak erişebilirsiniz.

Bu yazıda araştırma konularına DAN Avrupa odaklı bir şekilde bahsettim. Diğer DAN bölgelerinin ve özel bir bölge birliği olmayan ülkelerde faaliyet yürüten DAN World’ ün burada bahsedilmeyen projelerine kendi siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Rebreather Forum 3

Mayıs 2012’de DAN, Amerikan Sualtı Bilimleri Akademisi (American Academy of Underwater Sciences) ve Profesyonel Dalış Eğitmenleri Derneği (Professional Association of Diving Instructors) ile birlikte Rosemary E Lunn tarafından düzenlenen Rebreather Forum 3’e (RF3) ev sahipliği yaptı. Bu üç günlük emniyet sempozyumu, kapalı devre (rebreather) teknolojisini ve ticari, medya, askeri, bilimsel, eğlence ve teknik dalıştaki uygulamalarını çevreleyen önemli sorunları ele almak için toplandı. Dünyanın her yerinden uzmanlar, üreticiler, eğitmen eğitmenleri, eğitim ajansları ve dalgıçlar bu teknolojiyi tartıştı ve bilgi paylaştı. Doçent Doktor Simon J Mitchell, RF3’teki son oturuma başkanlık etti ve sonuç olarak, küresel rebreather komünitesi tarafından 16 temel fikir birliği beyanı kabul edildi ve onaylandı.

Alert Diver Dergisi

Alert Diver (Amerika)
Alert Diver (Avrupa)

Alert Diver, dalış endüstrisinin önde gelen yayınlarından biridir. Alert Diver 3 ayda bir yayınlanır 150.000’den fazla aktif dalgıç tarafından okunmaktadır ve dünyanın en çok paylaşılan dalış dergisidir. Sayı başına yaklaşık 100 sayfa içerir. DAN’ın temel dalış güvenliği, araştırma, eğitim ve tıbbi bilgiler içeriğini içeren her sayı, mutlaka okunması gereken bir referanstır. Dergi arşivlenir ve tutkulu scuba meraklıları tarafından paylaşılır. Alert Diver dünyanın en büyük sualtı fotoğrafçılarının görüntüleri ve sektördeki en deneyimli ve etkili dalış gazetecilerinin hikayeleri aracılığıyla büyüleyici dalış lokasyonlarını ve deniz çevresi konularını sergiler.

Ayrıca Alert Diver dergisinde reklam vermek için DAN sitesinden “Alert Diver” başlığındaki “advertise” kısmından iletişime geçebilirsiniz.

#WhyWeDoIt (Neden Yapıyoruz)

# WhyWeDoIt kampanyası, dünya çapındaki dalış topluluğunu takdir etmeyi ve ilham vermeyi hedefler. Biz uluslararası dalgıçların kamera önünde kişisel hikayelerini paylamalarını izlerken, DAN Europe dalgıç olmanın ne demek olduğunu araştırıyor ve “bunu neden yaptığımızın” temeline iniyor. Ve işte neden;

DAN’ ın sosyal medya hesaplarını resmi sitesine gidip aşağı kaydırıp, istediğiniz platformu seçip kolayca takip edebilirsiniz.

Hızlıca siteye gitmek için görüntüye tıklayabilirsiniz
İnstagram hesaplarına hemen ulaşmak için görüntüye tıklayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: