NASA Nötr Yüzerlilik Laboratuvarı

NASA’nın Texas, Houston yerleşkesinde bulunan Nötr Yüzerlilik laboratuvarı 12 metre derinliğe ,61m uzunluğa, 30 metre genişliğe sahip ve tam olarak 23.469.553 litre su içeren bir havuz.

NASA Neutral Buoyancy Lab (NBL)

İçinde Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) birebir kopyasını bulunduruyor.

Laboratuvarın bu ismi uzaydaki yerçekimsiz ortamın su altındaki nötr yüzerlilik haline oldukça benzemesinden geliyor. Burada uzay istasyonun dışında gerçekleştirecekleri her şeyin tekrarını defalarca yapıyorlar. Astronotlar ağırlık cepleri, köpük gibi yüzerlilik dengeleyici materyaller ve  yüzeyden hava ikmalini sağlayan göbek bağı hortumları ile modifiye edilmiş gerçek uzay giysileri ile dalışlarını gerçekleştiriyorlar.

Endüstriyel dalışta kullanılan “stage” isimli bir asansör sistemiyle suya indirilip çıkarıyorlar. Havuzun tavanında konumlandırılmış vinçler 20 ton, havuzun etrafında konumlandırılmış vinçler 1.6 ton ağırlık kaldırma kapasitesine sahip. Eğitimler sırasında astronot başına 2 emniyet dalgıcı, 1 kameralı dalgıç ve bir de yardımcı dalgıç olacak şekilde 4 dalgıç yakından takip ediyor ve gözetmenler etraftaki çok sayıda kamera sayesinde yapılan işleri izliyor. Dalgıçların görevi astronotların göbek bağlarının onlara engel olmasını engellemek, ışık, yardım, gözetim sağlamak ve ortamın olabildiğince gerçekçi olmasını sağlamak.

NASA eğitmenlerinden Scott Wray‘ e göre, astronotların uzayda sıklıkla yaptıkları taşıt dışı etkinlikleri (“Extra-vehicular activityEVA) aynı NBL’ deki ortamları gibi hissettiriyor. Her astronot uzaya gitmeden önce burada kalifiye olması gerekiyor ve istasyon dışında görevlendirilenler uzayda yapacakları görevlerin aynısının pratiğini bu havuzda yapıyorlar.

 Burası aynı zamanda bir dalgıç için mesleğinin unutulmaz zirvelerindendir diyebiliriz. Dünyanın en sıradışı işini yapacak insanların eğitiminin bir parçası olmak kesinlikle herkesin sahip olamayacağı bir deneyim. Tesiste aynı zamanda astronotların dünya ya dönüşte kullandığı podların okyanusa inmesi ve Amerikan donanmasının dalgıçlarının ve kurtarma ekiplerinin, astronotları gemiye almalarının, yardımlı, yardımsız, yaralı mürettebat gibi senaryolarının da pratiği yapılıyor. Havuzda dalga topları kullanarak denizden astronotların geri kazanımı senaryolarında dalga etkisini de simüle edebiliyorlar.

NASA Astronotu Raja Chari havuzda uzay giysisi ile geçirdikleri her saat başına 3 saatlik hazırlık gerektirdiğini söylemiş.

Burada çalışan dalgıçlar Amerikalı endüstriyel dalış şirketlerinin NASA ile sözleşme yapıp personel sağlamasıyla seçiliyorlar. Bir dönem Oceaneering firması yapıyormuş.

NASA 2017′ den itibaren havuzu özel şirketlerin kiralamasına da açmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: