Denizkızı Kongresi Nedir?

Ulusal Denizkızı Kongresi, “Sektörün alanında uzman profesyonellerinin, akademisyenlerin, bürokratların, çeşitli STK ve odaların başkan ve temsilcilerinin ve farklı bölümlerden öğrencilerin katılımıyla 3 gece 4 gün süren akademik öğrenci kongreleridir.”

Ulusal Denizkızı Kongresi, Denizci Öğrenciler Derneği (DÖDER) tarafından düzenlenen Türkiye’nin her tarafından denizci öğrencileri ve denizciliğin her alanından profesyoneli bir araya getiren bir etkinlik.

Bu efsanevi etkinliğin detaylarından bahsetmeden önce bu etkinliği değerli yapan özellikleri anlamak için kısaca DÖDER’ in kendisinden de bahsetmemiz lazım. DÖDER 1999 yılında tüm denizci öğrencileri bir araya getirmek için kurulmuş. Denizci öğrencilerin bir parçası olmaya karar verdikleri bu sektörde farkındalıklarını arttırmak, geleceklerinde beraber çalışacakları veya çalışma alanı kesişecek öğrencileri, iş hayatlarına girmeden bir araya getirip birbirleri ile beyin fırtınaları yapmalarını sağlamak, toplumun kalanını denizcilik konusunda bilgilendirmek ve hem ülkemiz hem dünya denizciliğine yarar sağlamak amaçlarına sahip.

Öğrencilerin farkındalığını arttırmak için okullara atadıkları temsilcileri ile öğrencileri bir araya getiren etkinlikler düzenliyorlar. Youtube kanallarında birçok alana hitap eden bilgilendirici ve eğlendirici videolar hazırlayıp yayınlıyorlar. Yeri geldiğinde düzenledikleri delegasyonlarla birçok okuldaki öğrencileri öğretici etkinlik programları altında bir araya getiriyorlar. Yayınladıkları denizden dergisiyle (üstelik İngilizce olarak da yayınlanıyor) hem öğrencileri hem de toplumun kalanını bilgilendiriyor hem de öğrencilerin teknik bilgi kapasitesinin aslında ne kadar yükseklere ulaşabileceğini gösteriyorlar. Kuruluş olarak kendilerini hem de tüm denizcilik sektörünü geliştirmek adına kendi içlerinde yaptıkları AR-GE çalışmalarıyla sürekli olarak gelişmeye devam ediyor ve tüm bunların yanında sosyal sorumluluk projeleriyle topluma yeri geldiğinde direkt olarak dokunarak sadece kaliteli teknik bilgi sağlamaktan çok daha fazlasını yapıyorlar. Üstelik tüm bunlar tamamen öğrencilerin gönüllü bir şekilde görevleri üstlenmesiyle ve yeri geldiğinde sponsorların desteğiyle yapılıyor.

Düzenli olarak birçok farklı proje ve etkinlik gerçekleştirmesine rağmen yaptıkları en çılgın projelerden biri Ulusal Denizkızı Kongresi. Denizkızı kongresi her yıl 3 gece 4 gün boyunca farklı bir şehirde gündüzleri denizciliğin hayal edilebilecek her bir farklı alanından konuşmalar içeriyor. Gündüz programı sonrasında öğrenciler özellikle odaklanmak istediği konuların konuşmacılarına bolca soru sorma, konuşmadaki konuların daha da fazla detayını öğrenme şansını yakalıyor. Tüm etkinlik boyunca öğrenciler birbirleriyle beyin fırtınası ve network yapma şansına sahip oluyor. Bilgi konusunda yoğun ve sıkı bir programa sahip olsa da hem katılımcılarına hem konuşmacılarına kesinlikle unutmayacakları anılar bırakıyor. Türkiye’nin her bir tarafından öğrencileri bir araya gelmesini, sektörde kendini kanıtlamış insanların etkinliğe katılacak şekilde programlarını ayarlamasını organize eden, etkinlik boyunca programın düzenini, katılımcıların ve öğrencilerin durumunu organize eden kişiler ise yine gönüllü olarak görevleri üstlenen öğrenciler. Böyle hem zihinsel hem fiziksel olarak yorucu bir işi profesyonel olarak bu işi yapan insanlar pek tabi bulunabilir, ama kendi kişisel zamanından feda ederek tüm katılımcıların etkinlikten mutluluk ve bir tatminle ayrılmasını bu uğraşının karşılığı olarak kabul eden gönüllü öğrenciler bunu üstleniyorsa gerçekten DÖDER denizci öğrencileri, birbiri için bir araya getirebilmiş demektir.Büyük olmasına rağmen böyle bir etkinlik doğası gereği bir katılımcı kapasitesine sahip. DÖDER bu konuda öğrencilere farklı başlıklar altında kontenjanlar sunuyor, bu kontenjanlar farklı kriterlere göre öğrenci alıyor. Etkinlik boyunca sürekli olarak daha fazla öğrenmek ve daha fazla kişiyle tanışmak fırsatları arasından birini seçmeniz gerekiyor, çünkü bir insan aynı anda iki yerde bulunamıyor.


Neredeyse tüm dünyanın geri kalanında benzer bir etkinlik bulunmuyor, bu konuda böylesine çılgın, yüksek kaliteye ve potansiyele sahip bir etkinliği tamamen öğrenciler ile öğrenciler için düzenleyebildiği için kesinlikle DÖDER’ i ve içindeki öğrencileri tebrik etmemiz gerek.

Eğer DÖDER hakkında daha fazla öğrenmek isterseniz internet sitelerine ve sosyal medya hesaplarına göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: