DESCO şirketi ve Air Hat başlığı

Bu yazı kullanan dalgıçlar tarafından çok ağır olduğu söylenen, DESCO tarafından da normal bir başlıktan daha az bir bakım gerektirdiği söylenen Air Hat başlığını ve onun üreticisi olan DESCO şirketinin tarihini ele alıyor.

DESCO Air Hat 1968’de tasarlandı ve ticari dalış endüstrisinin gereksinimlerini karşılamak için sürekli olarak evrimleşti. Air Hat’in tasarımında yıllar içinde büyük iyileştirmeler yapıldı, böylece daha eski başlıklara uyarlanabildiler ve hizmet ömürleri arttırıldı. Air Hat’ in tasarımı kullanıcı emniyetini, dayanıklılığı, güvenilirliği maksimuma çıkarmak ve bunları sağlarken temel rutin bakım gerektirmeyi hedefler.

DESCO Air Hat, ADCI Mutabakat Standartlarının tüm mevcut düzenlemelerine ve OSHA ve ABD Sahil Güvenliği tarafından uygulanan ABD Federal Düzenlemelerine uygundur.

DESCO Air Hat, geçmişteki ağır donanımlı kasklara benzer şekilde yapımında zamanla kanıtlanmış teknikler ve malzemeler kullanan çağdaş tasarımın “serbest akışlı” bir kaskıdır. Pirinç dökümler, kalın bir bükülmüş bakır kabuğa derin bir şekilde lehimlenir. Air Hat hem sağlamlığı hem de tasarım sadeliği ile dikkat çekicidir. Sadece tornavida ve anahtar kullanılarak sökülebilir ve tekrar monte edilebilir. Tender yardımı almadan dalgıç tarafından kolayca takılabilir veya çıkarılabilir. Ayarlanabilir egzoz valfi kullanılarak Air Hat su altında nötr yüzerliliğin her iki tarafı için kolaylıkla ayarlanabilir. Alçak ağırlık merkezi ve mükemmel baş-kıç dengesi ile dalgıçların kafasına rahatça oturur. İç tavan döşemesi boyuta göre ayarlanabilir ve köpük pedler konfor için deri ile kaplanmıştır.

DESCO Air Hat, dalgıcın kontamine olmasının söz konusu olduğu tehlikeli ortamlarda çalışmak için tercih edilen kasktır. “Serbest akış” veya “aşırı basınç” tasarımı, Air Hat başlığının sabit pozitif basıncını korunmasına izin verir. Standart çift egzoz, geri sızıntı olasılığını engellemek için iki ayrı ardışık conta içerir.

DESCO Hava Şapkası standart olarak boyunda sızdırmazlık sağlayan bir boyun bendi ile birlikte gelir. Önde gelen kuru elbise üreticileri, boyun barajı yerine kaskı elbiseyle doğrudan eşleştirmek için bir DESCO “yoke” birleştiricisi sunar. Ekleme halkasının kuru elbiseye montajı hızlı, kolay ve alet gerektirmez. Air Hat’ in boyun kısmındaki sızdırmazlığı, hava ve su geçirmez olan iki bağımsız ancak tamamlayıcı conta ile sağlanır. Air Hat, boyun halkası parçası, boyun bendi 15 beden olarak (sipariş sırasında başka bir beden talep edilmedikçe) ve ayarlanabilir bir “jock” kayışı ile birlikte satılır.

DESCO Air Hat artık entegre bağlama girişlerine sahip bir yan iletişim kabı ile donatılmıştır. Bu yeni konfigürasyon, alıcı-vericiyi hava akımından uzaklaştırır ve dalgıç kulağına yaklaştırır. Standart konfigürasyon, bağlama girişleri aracılığıyla iki kablolu iletişimdir. Air Hat ayrıca fabrikadan 4 kablolu iletişim kullanacak şekilde takılabilir veya kullanıcı daha sonra sağlanan bağlantı noktasına kurabilir.

Standart hali iki adet tek yönlü valf ile donatılmış bir çift hava girişidir. Alt giriş, yüzey hava besleme hattı içindir, üst giriş ise bir EGS (Emergency Gas Supply) hortumu içindir. Üst giriş, kullanılmadığında monte dişlerini korumak ve kir girişini önlemek için bir toz kapağı ile birlikte verilir. Burunun üstünde, ışıkların veya video kameraların montajı için iki blok vardır. Hava kontrol valfi kolu, takılma olasılığını azaltmak için yeniden tasarlanmıştır. Geri dönüşsüz kısmındaki montaj dişleri, standart bir 1.4 cm’ lik oksijen bağlantısına uygundur.

DESCO Hava Şapkasının Standart Özellikleri

 • Geri dönüşsüz çift hava giriş valfi (EGS geri dönüşsüz valf dişleri scuba hortumuna uygun).
 • Ayarlanabilir çift egzoz valfi
 • 6000 psig ile test edilmiş paslanmaz çelik hava kontrol valfi
 • İki kamera/ışık bloğu
 • İki bağlama girişi ile donatılmış iletişim muhafazası (opsiyonel olarak dört kablolu iletişim girişi)
 • İki kablolu mikrofon/hoparlör iletişimi için girişler
 • Kalay kaplama
 • Pirinç parçalar yüksek seviyede parlatılmış
 • 15 beden boyun bendi (istek üzerine diğer ebatlar değiştirilebilir)
 • Ayarlanabilir emniyet “jock” kayışı

DESCO Air Hat için Opsiyonel Özellikler

 • Boyalı yüzey
 • Dört telli Marsh Marine tipi iletişim fiş takımı
 • Kaynak Kalkanı

Hava Şapkası Yükseltmeleri

Daha eski DESCO Air Hat hizmet ömrünü uzatmak için mevcut standart özelliklerin çoğuyla donatılabilir. Yukarıda açıklanan özellikleri ve uygun maliyeti ile birlikte, dalgıçlara hava sağlanabilecek derinliklerde çalışan dalgıçlar için tercih edilen başlıktır. Kuru elbise ile kullanıldığında dalgıç için kirli sularda maksimum koruma sağlar.

DESCO resmi sitesinde Air Hat kullanmanın ekonomik olduğuna dair “Scott Diving”‘ in 5 yıllık bir süre boyunca bakım maliyetlerine bakarak ve bu grafikteki maliyetleri ortaya koyduğunu gösteriyor.

Grafik bakım maliyetleri arasında belirgin bir fark gösteriyor

DESCO’ nun paylaştığı bu grafiğe göre Air Hat, kullanabilecek en düşük bakım maliyetine sahip düşük hacimli (low volume helmet) başlıkmış gibi gözüküyor.

DESCO Air Hat Güvenlik Bildirimi – DİKKAT – SOĞUK SU KOŞULLARINDA DALIŞ

Doğru sıcaklık ve/veya hava akışı kombinasyonu verilen herhangi bir hava (pnömatik) sisteminin donma eğilimi vardır. Bu nedenle, nemi düzenli olarak kontrol etmek ve gerekirse tedbir için ikincil bir hat içi kurutma sistemi kurmak. Nem donması sorunları devam ederse, özel ihtiyacınıza uygun öneriler için kompresör uzmanlarıyla iletişime geçilmelidir.

Derin Deniz Şirketi’nin (Deep Sea Company) Tarihi

Dalış Ekipmanları ve Tedarik Şirketi (DESCO), 1937’de Max Nohl ve Jack Browne tarafından yeni tasarlanmış dalış ekipmanının üreticisi olarak kuruldu. John Craig, Nohl ve Browne ile işbirliği yaptı ve araştırma ve geliştirmelere katıldı. Milwaukee’li bir işadamı olan Bay Norman Kuehn, yeni şirketi büyük ölçüde finanse etti. Browne ve Nohl, şirketin ilk tam zamanlı çalışanları oldu. Browne aynı zamanda hissedarlarından biriydi. Şirket, Milwaukee’deki North 4th Street’teki Kuehn Rubber Company’nin arkasında kuruldu. Norman Kuehn, şirketin Başkan Yardımcısı oldu.

1935’te Milwaukee’li bir dalgıç olan Max Gene Nohl, batık bir buharlı gemi olan “John Dwight” üzerindeki kurtarma operasyonlarının bir sonucu olarak ulusal bir üne sahip oldu. Bu, onu İrlanda Sahili açıklarında 312 fitlik derinlikte uzanan, 7 Mayıs 1915’te Birinci Dünya Savaşı sırasında bir Alman Donanması U-bot denizaltısı tarafından torpidolanmış Cunard hattı gemisi “Lusitania”nın olası kurtarma operasyonuyla ilgilenen Hollywood yapımcısı Albay John D. Craig’in dikkatini çekti. O zamanlar, böyle bir derinlikte dalış operasyonları için hiçbir ekipman veya güvenilir teknik mevcut değildi ve böyle bir projenin hem fizyolojik deneyler hem de dalış ekipmanı tasarımında bir ilerleme gerektireceği açıktı. Nohl, Lusitania’nın derinliğinde çalışmak için zaten dalış ekipmanı üzerinde çalışıyordu. Proje için ek destek ekipmanlarının tasarlanması ve inşa edilmesi gerekiyordu. Nohl, tezindeki takım elbise tasarımını bir başlangıç ​​noktası olarak kullanarak, gerekli teçhizatı oluşturmaya yönelik deneylere başladı. Jack Browne, ekipmanı hazırlamak için Nohl ve Craig ile birlikte çalıştı. Browne ve Nohl, yeni bir tür hafif, kendine yetebilen dalgıç giysisi tasarımı üzerinde birlikte çalıştılar. Nisan 1937’de Max Nohl, Helyum/Oksijen dekompresyon tablolarını geliştirmesi için Dr. End ile temasa geçti. Dr. End, teorilerini test etmek için Milwaukee İlçe Hastanesinin bodrum katındaki basınç odasını kullanmayı önerdi. Dalgıcın hava yerine bir helyum ve oksijen karışımı solumasını sağlayarak nitrojen narkozunu ve Keson Hastalığını (Bends) önlemenin umut verici olasılığını araştırmak için Dr. End ile birlikte çalıştılar. Bu işbirliğinin ilk sonucu, yeni tasarlanmış dalış ekipmanlarının üreticisi olarak Diving Equipment & Supply Company ‘nin (Dalış Ekipmanları ve Tedarik Şirketi – DESCO) kurulması oldu. Milwaukee’li bir işadamı olan Bay Norman Kuehn, yeni şirketi büyük ölçüde finanse etti. Browne ve Nohl, şirketin ilk tam zamanlı çalışanları oldu. Browne aynı zamanda hissedarlarından biriydi. Şirket, Milwaukee’deki North 4th Street’teki Kuehn Rubber Company’nin arkasında kuruldu. Norman Kuehn, şirketin Başkan Yardımcısı oldu.

İkinci sonuç, 1 Aralık 1937’de Michigan Gölü’nün soğuk sularında Max Nohl’un 420 fit derinliğe dalmayı başarması ve böylece ABD Donanması dalgıcı Frank Crilley tarafından 1915’ten beri tutulan bir derinlik rekorunun kırılmasıydı. Nohl, DESCO’nun yeni dalış ekipmanını kullanarak ve Dr. End tarafından hazırlanan bir heliox karışımını soluyarak bu başarıya ulaştı. Avrupa’da savaş yaklaşırken, İngiliz Amiralliği, John Craig’in keşif çalışmalarına giderek daha fazla kısıtlama getirmeye başladı ve sonunda 1938’de iptal edildi.

Acemi şirket için parlak bir gelecek görmeyen Max Nohl, başka projelere geçti. Edgar End/Max Nohl işbirliği, Lusitania projesinin ötesine geçti. 1937’de Aqua-Lung’dan beş yıl önce bir SCUBA teçhizatı tasarladılar ve inşa ettiler. Hastane odasında ve Michigan Gölü’nde yapılan kapsamlı testlerden sonra, SCUBA teçhizatı ve Dr. End, 1938-39’da İspanyol hazine gemilerini aramak için John Craig’e Batı Hint Adaları’na eşlik etti. Dr. End Sefer doktoru olarak görev yaptı. 1938’den 1940’a kadar Max Nohl, Johnny Weissmuller’ın oynadığı Tarzan filmlerinde çalışmak üzere Newton Perry tarafından işe alındı. Max’e Florida’ya eşlik eden James Lockwood ve Ivan Vestrem idi. Silver Springs’teyken Max, parka gelen ziyaretçilere su altındaki kaynakları görme fırsatı veren bir dalış çanı tasarladı ve işletti.

Jack Browne, hafif, kendi kendine yeten elbiseler tasarlayıp satarak DESCO’yu devam ettirdi. 1938’den 1941’in Aralık ayına kadar küçük firma ağır ağır ilerledi. Jack, solunum tankları ve daha hafif giysiler için yeni tasarımlar denedi.

İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Bay Kuehn, Jack’i Washington’a gitmeye çağırdı. “Donanmaya dalgıç kıyafetleri hakkında bildiklerini anlat. Çocuklara ne yaptığınızı ve yapabileceğinizi gösterin.” Ve Jack bunu yaptı. Ocak 1942’de doğuya gitti ve üç kendi kendine yeten dalış kıyafeti için 5000 dolarlık bir siparişle geri döndü. Bu ilk sipariş, DESCO’nun dünyadaki herkesten daha fazla dalış ekipmanı üretmesine kadar birçok başka gelişmeye yol açtı. İkinci Dünya Savaşı, şirketin odağını standart dalış ekipmanı üretimine kaydırdı. Savaş hazırlığı çabaları, DESCO’ya dalış ekipmanı için büyük Donanma sözleşmeleri getirdi. Şirket hızla dünyanın en büyük dalış ekipmanı üreticisi haline geldi. Dört dalış ekipmanı firması, savaş sırasında ekipmanın büyük kısmını üretti. DESCO, bu dönemde 3000’den fazla Mark V ve Navy Helyum Başlığı üretti. Şirketin araştırma ve geliştirme kökleri hükümet tarafından göz ardı edilmedi. DESCO, kompakt bir oksijen solunum cihazı tasarlamak ve inşa etmek için Stratejik Hizmetler Ofisi (CIA’nın öncüsü) tarafından sözleşme imzaladı. Sonuç DESCO B-Lung oldu.

Bu birim, ilk kez, dalgıçların, günümüzdeki SCUBA dalgıçları gibi yüzeyin altında serbestçe yüzmelerine izin verdi, ama farkı konumlarını ortaya çıkarabilecek kabarcıklar üretmemesiydi. Diğer projeler arasında Browne ABD Donanması Dalış Maskesi, Browne Hafif Takım Elbise (Bunny Takım Elbise) ve Buie Karışım Gaz Başlığı yer aldı. Hükümet sözleşmeleri sadece geleneksel sert-başlık teçhizatını değil, aynı zamanda ağırlık kemerlerini, ayakkabıları, bıçakları, aletleri, basınç odalarını ve çeşitli eşyaları da içeriyordu. V-J Day (Japonya’ ya Karşı Kazanılan Zafer Günü(VJ Günü) 2 Eylül 1945’te Tokyo Körfezi’ndeki USS Missouri’de resmi teslim belgelerinin imzalandığı gün) itibariyle DESCO, dünyadaki diğer tüm şirketlerden daha fazla dalış ekipmanı üretiyordu.

1945’te DESCO, araştırma ve geliştirme için kendi basınçlı ıslak tankına (iglo) sahipti. 27 Nisan 1945’te Jack Browne bu tankı, 550 fitlik yeni bir rekor derinliğe deniz suyuyla “dalmak” için kullandı. Bay Browne, tank dalışı için bir ABD Donanması Hafif Dalış Elbisesi (tavşan kıyafeti) kullandı. Nohl’un önceki dalışında olduğu gibi, Dr. End’in gözetiminde bir heliox karışımı soludu. Her iki dalış da modern karışım gaz dalışı tekniklerinin geliştirilmesinde kilometre taşlarıydı. Bu süre zarfında Max Nohl, diğer ilgi alanlarını sürdürmek için DESCO’dan ayrıldı. 1950’lerin başlarında kısa bir süreliğine geri dönecekti.

1945 yılında şirketin adı Diving Equipment & Supply Co (Dalış Ekipmanları ve Tedarik Şirketi) olarak değişti. Savaşın sona ermesi dalış pazarında bir yavaşlamaya neden oldu. Bu durumu öngören şirket, eğlence pazarına girmeye başladı. Ürünler arasında arama panoları, su kayakları, maskeler, paletler, DESCO Airmaster SCUBA regülatörü ve eğlence amaçlı kapalı devre solunum cihazları yer aldı. Satış müdürü olarak J. F. Fulop ile bir spor malzemeleri bölümü oluşturuldu.

1947’de Jack Browne ve Norman Kuehn şirketi Alfred Dorst, E. M. Johnson, Paul Hoffman ve Irwin Knoebel’e sattı. Johnson, savaş sırasında DESCO’nun genel müdürüydü. Max Nohl o sırada hayatını biraz sakinleştirmeye çalışıyordu ve DESCO’ya teknik danışman olarak dönme teklifini kabul etti.

Kore Savaşı’nın, ABD Donanması sözleşmelerinde ve siparişlerinde tekrar bir artış getirmesinden sonra, mülkiyet birkaç kez el değiştirdi ve 1960’a kadar spor malzemeleri işinden çıktı. O zamandan beri, başlangıçta olduğu gibi, yalnızca ticari ve ABD Donanması dalış ekipmanlarının tasarımı ve üretimine odaklandı.

Mayıs 1966’da DESCO, Thomas ve Marilyn Fifield tarafından satın alındı. Bay Fifield bir avukattı ve Bayan Fifield Milwaukee’de çeşitli kurullarda görev yapıyordu. 1968’de DESCO, Milwaukee’deki 240 Kuzey Milwaukee Caddesi’ndeki şu anki adresine taşındı. Bay Fifield, 1960’larda, karışım gazların gerekmediği, görece sığ sularda hava ile dalış yapmak için standart bir modern ekipman parçası olan DESCO Dalış Başlığının (DESCO Dive Hat) tasarımı ve geliştirilmesinden sorumluydu. Ayrıca şirket, Jack Browne ve Max Nohl’un erken tasarım çabalarından kaynaklanan ünlü DESCO Tam Yüz Maskesini geliştirmeye ve üretmeye devam etti. Bu maske muhtemelen şimdiye kadar yapılmış herhangi bir ekipman parçasından daha fazla toplam ticari dalış saati boyunca kullanılmıştır.

1997 yılında DESCO’nun Richard Koellner tarafından Bay Fifield’den satın alınmasıyla şirket mülkiyeti yeniden değişti. Bay Koellner yönetiminde şirket, DESCO’nun ürün hattını tamamlayan diğer firmaların ürünlerinin temsilini genişletti. DESCO aynı zamanda Viking Drysuits ve aksesuarlarının ithalatçı distribütörüdür. 2002 yılında DESCO, Amerika Kıtasında Composite Beat Engel DeepSea Hafif Dalış Başlıkları bayisi oldu.

1990’dan beri DESCO Hava Şapkasında önemli yükseltmeler yaptık ve Bob Kirby’den (Kirby Morgan’ın kurucularından) ilham alan “Browne Ticari Dalış Başlığı”nı (Browne Commercial Diving Helmet) tanıttık.

1915’te Gunners Mate G. D. Stillson, ABD Donanması’ndaki dalışın durumu hakkında bir rapor yayınladı. Raporda, yeni bir standart kask için ön tasarımın çizimleride yer alıyordu. Bu çizimler, ABD Donanması Mark V Helmet’in habercisiydi. DESCO bu konsept çizimleri aldı ve onları gerçek anlamda işleyen bir kaska dönüştürdü.

Hobi koleksiyoncularının ve dalış meraklılarının artması, klasik kasklara ve onarım ve restorasyon hizmetlerine olan talebi yeniden canlandırdı. Hizmetlerimiz arasında koleksiyoner ve meraklılar pazarı için onarım ve parça sağlamakta bulunuyor. DESCO yazarlar, sanatçılar, tarihçiler ve film yapımcıları için tanınan bir kaynaktır. DESCO, Men of Honor (Onurlu Bir Adam – Carl Breasher isimli Amerikan askeri dalgıcın hikayesi) filminde kullanılan kaskları, ağırlık kemerlerini, kontrol valflerini, ayakkabıları ve bıçakları üretti. DESCO ayrıca The Deep ve The Legend of Sawtooth Island filmlerine ekipman sağladı. Mitchell Park Bahçe Bitkileri Serası Kubbelerinde özel bir sergi için Milwaukee County’ye bir kask ödünç verdi. Sanatçı ve yazarlara projeler için teknik bilgiler ve fotoğraflar sağladı.

Amerikan ordusundaki ilk siyahi Master Diver Carl Breasher’ın hayat hikayesini konu alan Men of Honour filminin afişi

“Men of Honour” filminin konusu olan Carl Breasher’ın kendisi
The Deep

The Lost Treasure of Sawtooth Island

Dalış Ekipmanları ve Tedarik Şirketinin Geleceği

DESCO, yeni ürün ve hizmetlerle geleceğe bakıyor. Endüstri geliştikçe DESCO yeni ürünlere ayak uyduracak ve mevcut ürünlerin endüstri gereksinimlerini karşıladığından veya aştığından emin olacak. DESCO, müşterilerine en kaliteli ekipman ve hizmetleri sunmak için yeni ürün olanaklarını ve pazarlama fırsatlarını keşfetmeye devam edecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: