İple Erişim ve Endüstriyel Dalış Birbirinden Ayrı Dünyalar mıdır?

Kısa cevap; ben emin olamadım, yazıyı okuduktan sonra kendiniz karar verin.

Uzun cevap; Hem endüstriyel dalış alanında hem de iple erişim alanlarında hizmet veren şirketleri görmek aşırı sıra dışı değil. Bu dalların ekstremliği, hayati tehlikenin her an yanı başta olması, işe hazırlık sürecinde ve iş süresi boyunca yüksek derece dikkat, pratik zeka ve kas gücü gerektirmesi gibi özellikleri ve teknik anlamda her ne kadar farklı olsalar da dışarıdan basit bir bakış altında birbirine benzetiyor.

Tabi ki teknik anlamda işlerin yapılışı birbirlerinden çok farklı. Bir iple erişimci yerçekimiyle mücadele ederken, bir dalgıç yapacağı işe göre yüzerlilik dinamiklerine karşı kendini düzenliyor.  İki alanında her gün karşı çıktığı en temel doğa kanunlarına karşı yapılan hatalar çoğu zaman affedilmez sonuçlar taşıyor. Kullanılan ekipmanlar ve malzemeler, bakım konularında yeri geldiğinde “gözü gibi bakmayı” gerektiriyor, bir arıza durumlarında ise kullanıcılarını “dünyevi sorunları bir daha dert etmesine gerek kalmayacak” bir hale getirebiliyorlar. Yapılan işlerin doğası gereği bir iple erişimcinin malzemelerinin bir numaralı yıpranış sebebi sürtünmeyken, bir dalgıcın “bir numarası” ise tuzlu su.

İple erişimciler girdikleri ipte planlana yüksekliliğe ulaşmak için “descender” denen çeşitli tırmanış ekipmanları kullanır.

PETZL I’D (sol) SKYLOTECH Sirius (sağ)

Dalgıçlar ise planlan derinliğe dalmak için, gerçekleştirilecek operasyon türüne göre BC’ ler, iskandil halatları veya güverteye sabitlenmiş bir LARS sistemi kullanırlar.

LARS

HOLLIS DT System (sol) AQUA LUNG PRO BC (sağ)

İki alanın operatörleride üzerlerinde bir şeyler taşıyabilmek, kendilerini bir yerlere sabitleyebilmek, ve diğer hortumları veya ipleri kendi üzerlerine takabilmek için “harness” kullanırlar.

Miller Ropax Harness (sol) Atlantic Diving Equipment Full Body (sağ)

Biri yukarı çıkıyor, diğeri aşağı iniyor. Peki bu iki alanın bilgileri birbirleriyle hiç kesişiyor mu?

OCTO DIVING

Octo Diving, Thierry Vanden Eynde ve Emmanuel Vanden Borre tarafından kurulmuş Belçika merkezli bir endüstriyel dalış şirketi.

Şirketin dalgıçları Belçika’ da ki tek dalış okulu “Dinan Dalış Okulu” (l’Ecole des Scaphandriers de Dinant) mezunlarından ve IMCA tarafından tanınan “HSE top-up” (İngiliz mevzuatı) ve “Class 2A” (Afrika mevzuatı) sertifikalarına sahipler. Ve aynı zamanda IRATA (Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği) sertifikalı teknisyenleridir. Su altında olduğu kadar havada da güvenle hareket edebilme yeteneğine sahiptirler.

Şirketin en karakteristik özelliği kısıtlı ortamda ki iple erişim teknikleri ile endüstriyel dalış tekniklerini aynı müdahale içinde birleştirebilmektir.

Yangın Tankları Müdahaleleri

Yangın söndürme sistemlerinin tankları düzenli olarak kontrol edilmeli veya bakımı yapılmalıdır. Girişleri genellikle yüksektir, kapakları dardır ve elbette işlevsel öğelerin büyük bir kısmı su altında kalır. Bu nedenle, bu spesifik riskleri tam bir güvenlik içinde kontrol edebilmek gereklidir.

Mağara dalgıçlarının hedefledikleri dalış noktalarına ulaşmak veya daha fazla keyif almak için dalışlarını sportif tırmanışlarla harmanlamaları görülmemiş şeyler değildir. OCTO Diving’ in kuru elbise giymiş ve ipte çalışan personelleri bu açıdan aşırı şaşırtıcı değil. Ama sert başlığını giymiş bir dalgıcın bir ip sistemine girip tırmanması ve inmesi öyle her gün görülebilecek bir şey değil.

Alttaki fotoğraflar serisinde yerin 40 metre altında bir tripod kurduklarını ve bununla dalgıcı su seviyesine ulaşması için ip sistemiyle 6 metre aşağı indirmelerinden sonra dalgıcın veya dalgıçların su seviyesinin 6 metre altında 7 saat boyunca borularda bakım çalışması gerçekleştirdiğini görüyoruz.

Çok spesifik operasyonlarda bu iki ekstrem alanın bilgilerinin birlikte kullanılması gerekebiliyor gözüküyor. Bu tarz operasyonlar için iple erişim ve endüstriyel dalış konusunda piyasalarında en sık karşılaşılan işlere pek benzemese de aslında sadece yorucu lojistiğe sahip ve göründüğü kadar karmaşık olmayan, iki tarafında temel bilgiler diyebileceğimiz seviyelerde teknik bilgisini gerektiren operasyonlar.

Hem endüstriyel dalış hem iple erişim alanında hizmet veren birden çok şirket var. Hem endüstriyel dalış hem iple erişim yeterliliklerine sahip operatörlerde bulunuyor. Ama iki alandaki bilgisini tek operasyonda birleştirebilen ve dalgıçları aynı zamanda iple erişimci olan OCTO Diving gibi bir şirket henüz karşıma çıkmadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: