Bir Endüstriyel Dalış Podcasti – Bottom Dwellers Dive Shack

“Çalışan ticari dalgıçlar tarafından, ticari dalgıçlar için yapılan bir podcast.”

Bottom Dwellers Dive Shack Podcast Serisi Nedir?

Dünyanın İlk ve Tek Ticari Dalış Podcast’i

Deniz hikayeleri, “az daha … ‘lar”, röportajlar, güvenlik brifingleri, su altı kaynağı, inşaat, bira incelemeleri ve genel olarak dalgıç hayatını içeren;

Geçmişin ve Bugünün Dalıcısının kaydını tutmak için; Dalgıçların sesi olmak ve bunu endüstri liderlerine duyurmak için;

Ticari dalgıçlar için ticari dalgıçlar tarafından yapılan bir podcast.

http://thebottomdwellers.com

Bottom Dwellers Dive Shack, 2020’de Armando Gonzalez tarafından John Villarreal ve Alfredo Gonzalez ile işbirliği içinde başlatılan bir ticari dalış podcast’idir. Armando ve John, Long Beach Limanı’nda çalışan dalgıçlardır.

Johnny (sol) ve Armando (sağ)

ADCI’ın dergisi “Underwater Magazine”in 2021 Aralık sayısında Johhny ve Armando ile bir röportaj yapıyorlar. Kendilerini ve podcasti tanıttıkları cevapları direkt olarak oradan çevirip ekledim. Yazının orijinal hali için buraya veya Johnny ve Armando’nun fotoğrafına tıklayabilirsiniz.

**** **** ****

Ticari dalışa nasıl başladınız? Bana biraz geçmişinizden bahsedin. Mevcut işinizde sorumluluklarınız nelerdir?

Armando: Ticari dalış beni bulduğunda 22 yaşındaydım. Evlilik ve macera açlığı beni Florida’ya götürdü ve burada bir mühendislik şirketinde giriş seviyesi köprü ve yapı müfettişi olarak işe girdim. Çalışma şeklimi beğendiler ve su üstü denetim işlerinde mükemmeldim, bu yüzden kısa süre sonra benden sualtı denetim ekibine katılmamı ve dalış okulundan geçmemi istediler. Long Beach, California’da büyürken, her zaman suyun içinde veya yakınındaydım. Bu yüzden, bana bunu bir kariyere dönüştürme fırsatı verildiğinde, kafa üstü daldım! Florida bataklıklarında dalış yapmak ve seyahat etmek eğlenceli olsa da beş yıl sonra Long Beach’e geri döndüm ve burada 10 yıl sendika dalgıcı ve sonunda Piledriver Foreman olarak geçirdim. İki yıldan biraz daha uzun bir süre önce Johnny ile birlikte Long Beach Limanı Dalış Ekibine katıldım.

Johnny: Long Beach Limanı Güvenlik bölümü tarafından Scuba geçmişine sahip bir Liman Devriye Subayı olarak işe alındım. Liman, halihazırda görevlendirilen scuba ekibine sert başlık dalışı eklemek istiyordu ve ticari dalış okuluna gitmek isteyip istemediğim sorulduğunda, bu şansa atladım. The College of Oceaneering’e katıldım ve o zamandan beri bunu seviyorum. Burada limanda, limana ait tüm gemilerde önleyici bakım sağlarken, katodik koruma sistemleri kurmak ve bakımını yapmak, teftişler yapmak ve Liman kompleksi içindeki tüm denizaltı altyapılarında küçük onarımlar yapmakla görevlendirildik.

Long Beach Limanı

Ticari dalış hakkında bir podcast başlatmanız için size ne ilham verdi? Bu girişimdeki bazı zorluklar nelerdi?

Armando: Küçük kardeşim Alfredo Gonzalez, COVID-19 karantinası sırasında müzikle ilgili bir podcast başlattı ve ticari dalış hakkında bir tane yapmam gerektiğinden bahsetti. Onun şovunu dinlemekten zevk aldım ve yaptığı şeyin değerini gördüm.  Podcastimiz yerel dalgıçlardan bazılarını bir bira içmek için bir araya getirmek ve hikayeler, şakalar ve “az dahalar” anlatmaktan daha büyük bir niyetle başlamamıştı. Yardımcı sunucum Johnny ve ben birlikte çalışmaktan ve dalış yapmayan arkadaşlarımıza ve ailemize dünyamıza küçük bir bakış atmak için bir program yapmaktan bahsediyorduk. En büyük zorluklardan bazıları, gösterinin sesini mixlemek ve bunda ustalaşmak için geçen büyük miktarda zaman ile uğraşmaktı. Kardeşim bir miktar dil dökmeden sonra podcast’ini bırakıp şovumuzu yapmaya karar verdiğinde bunun üstesinden gelindi. Daha önce bir ses mühendisi olarak büyük sanatçılarla müzik kaydetti, ustalaştı ve müzik yaptı. Onun uzmanlığı başarımızın büyük bir parçası.

Sektördeki kariyerinizin en ödüllendirici kısmı neydi?

Armando: Net bir genel cevap veremem ama bu sektörde bir yere sahip olmak bazı yönlerden ödül. Bu noktaya gelmek ve dalış kariyerine sahip olmak çok zordu. Yeni bir dalgıç olarak bunu başarmak yeterince zordu, ancak bunun üzerine büyük durgunlukla (2008-2012 ekonomik krizi “great recession”) savaşmayı başardım. Zaman zaman orada olamasam da zorlukların üstesinden gelmek ve aileme iyi bir yaşam sağlamak. Sabah kalkabilmek ve kafamı bir başlığa sokabilmek ve yapamayana kadar bir kez daha yüzeyin altında kaybolabilmek. Dibe dokunma ve “işe gitme” hissi tarif edilemez. Şu an, geçmişteki ve şimdiki dalgıçların hikayelerini asla unutulmayacak şekilde paylaşmaya yardımcı olabilmek ödüllendirici. Ticaret benim için iyi oldu ve bir şeyleri geri vermek iyi hissettiriyor. Bu soruyu bana 15 yıl sonra tekrar sor, belki sana doğru bir cevap verebilirim.

Bottom Dwellers podcast’i sektörü beklenmedik bir şekilde bir araya getirdi mi? Kitlenize ulaştığında beklentileri karşıladı mı veya aştı mı?

Armando: Kesinlikle getirdi. Ülkenin dört bir yanından gönderilen hikayeler inanılmazdı. Arkadaşlarımızın çoğu yardımcı oldu ve özellikle belirli konulara daha aşina bir dalış uzmanına ihtiyacımız olduğunda bölümlere yardımcı oldular (başlangıçtaki yardımlarınız için Jayce Anderson, Shawn Williams, Tim McCoy, Ken Kuhlman ve Matt Mason’a çok teşekkür ederiz). ). Çok satan yazarlarımız, endüstri devleri, deneyimli tuzlu dalgıçlar, yeni çıkış yapan dalgıçlar ve dalış öğrencilerimiz oldu. Hepsinin ticari dalış topluluğuyla paylaşabileceğimiz hikayeleri, umutları ve endişeleri var. Bizim için en büyük dönüm noktası Les Gorski’nin şovumuzda olduğu ve harika bir röportaj yaptığımız zamandı. Başlığın arkasındaki adamı tanıdık ve harika hikayesini duyduk. Sadece bir ay sonra vefatını duyduktan sonra harap olduk. Yaptığımız işin önemini ve dalgıçların hikayelerini korumaya nasıl yardımcı olacak bir araç olduğunu bize gösterdi. Böylece, sadece bir hobi olarak başlayan şey, beklenmedik bir şekilde daha önemli bir şeye dönüştü.

Johnny: Kitleye ulaşması konusuna gelince, sadece birkaç düzine dinleyicimiz ve bir gelen kutu dolusu nefret postası olacağını sanıyordum. O zamanlar böyle bir gösterinin istendiğini veya gerekli olduğunu bilmiyordum. Hiçbir nefret maili almamış olmamız ve programımızın şu ana kadar 85 farklı ülkede 20.000 kez dinlenmesi benim için inanılmaz. Herhangi bir ilginç şov fikriniz varsa veya misafir olmak istiyorsanız bize bir mesaj bırakın ve neler yapabileceğimizi görelim. Bu gösteri dalgıçların dalgıçları içindir ve biz bunun arkasındayız.

Diğer dalgıçlar Bottom Dwellers podcast’ine nasıl dahil olabilir?

Johnny: Bilgiyi ş çevrenizde yayın ve bölümlerimizi sosyal medyada paylaşın. Bizimle her zaman sosyal medya platformlarımızdan, e-postalarımızdan ulaşabilirsiniz veya web sitemize gidip mesaj bırakabilirsiniz. Konuşmayı ve soru cevaplamayı seviyoruz. Herhangi bir ilginç şov fikriniz varsa veya misafir olmak istiyorsanız bize bir mesaj bırakın ve neler yapabileceğimizi görelim. Bu gösteri dalgıçlar için dalgıçları tarafından hazırlanır ve biz bu lafın arkasındayız.

Armando: Telefonda dalgıçlar ve endüstri profesyonelleriyle görüş alışverişinde bulunarak ve tavsiyelerde bulunarak saatler geçirdim. Benimle bu şekilde iletişime geçmek isteyen olursa ara sıra telefon etmeye açığım ama önce bana bir mesaj veya e-posta gönderin.

Ticari dalış endüstrisinde olmasaydınız, ne yapıyor olurdunuz? 10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?

Armando: Dalgıç olmadan önce bir sendika marangozuydum, bu yüzden kesinlikle bu tarz yetenek ve el uğraşı gerektiren bir şeydim ya da derecemi bitirmek için okula geri dönüyordum. Marangozluğa girmeden önce genel eğitimimin çoğunu yapmıştım. On yıl, vay, bir dalgıç olarak bu kadar ilerisini düşünmek benim için gerçekten zor. “Kalkmamızın ve gitmemimizin” söylenmesine o kadar alıştık ki, bir tatil bile planlayamıyorsunuz. Güvenli, istikrarlı ve dalış yapmama izin veren harika bir işim var. Birlikte çalıştığım ekip harika ve destekleyici. Uzun yıllar Long Beach Limanı’nın Deniz bölümünde çalışmayı planlıyorum, böyle diyelim.

Johnny: 2010’da Liman’daki Dalış Okulu’na katılma fırsatı asla masaya konmasaydı, ya Long Beach Limanı Güvenlik Bölümü’nde Liman Devriye Görevlisi olarak kalarak ya da kolluk kuvvetlerindeki kariyerime devam ederdim diye düşündüm. Belki de Long Beach Polis Departmanında bir pozisyona başvurarak büyük liglerde başarılı olup olamayacağımı görürdüm. Ailem 1930’lardan beri burada. Bu şehri seviyorum! Yaklaşık on üç yıldır Long Beach Limanı’ndayım ve bir bütün olarak Long Beach Şehri ile daha da uzun süredir ayrılma niyetim yok ve Tanrı izin verirse burada emekli olacağım.”

**** **** ****

Röportajda kişisel veya podcest ile alakası olmayan soruları çevirmedim, eğer kalan soruları da merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

Podcasti dinlemeye değer yapan bölümleri

Chris Lemons

Ünlü “Son Nefes” (Last Breath) belgesel-filminin konusunun ta kendisi Chris Lemons ile bir bölümleri var. Çoğu dalış meraklısının bir şekilde duymuş olduğu ve konuya yabancı olanların bile ilgisini çeken bu olayın filmde bahsedilmeyen detayları ve Chris’ in hayatının sonrası bu bölümün konusu. Üstelik bu bölümde öğrenebileceğiniz bilgiler öyle internetin sağında solundan öğrenebileceğiniz bilgiler olmadığı için bu konunun bahsi geçtiği yerde hem Bottom Dwellers’ ın hem öğrendiklerinizin havasını atabilirsiniz.

Trapped Under The Sea

Proje Amerika’ da Boston Limanını temizlemek için deniz tabanının altında 10 mil uzunluğunda bir tünel yapılması ve bu milyar dolarlık tünel projesi beş dalgıcın dünyanın en uzun çıkmaz tünelinin tüm uzunluğunu kat etmesi için gönderilmesiydi. Bu tünelin sonuna doğru, atık suyun suya bırakılmasını sağlayacak bir dizi dikey boru uzatılacaktı. Çapı sadece 5 fit kadar daralan tünelin sonunda, dalgıçlar iki ucu birbirine bağlanmış iki humvee ile ilerleyecek, her biri 65 kiloluk güvenlik tapalarını çıkarmak için 30 inç genişliğindeki 55 borunun hepsini tarayacaklardı. Zorunlu olarak, tüneldeki tüm aydınlatma ve havalandırma kaldırılmıştı ve dalgıçların her birinin kendi hava ve aydınlatma malzemelerini taşıması gerekecekti. Bu birkaç cümle bile olayın ne kadar garip ve karmaşık olduğuna dair düşünceler uyandırdıysa olayı kitaplaştıran yazarın söyleyecekleri ilginizi daha fazla çekebilir.
(Bu olay “Deer Island tunnel tragedy” ya da “boston harbor tradegy” isimleriyle de anılır.)

Marni Zabarsky İlk Kadın Satürasyon Dalgıcı

Dünyanın ilk kadın satürasyon dalgıcı. Dünyanın en zor en tehlikeli işi olan satürasyon dalgıçlığını yapan ilk kadın ve kariyeri. Böyle bir kadın biraz çetinceviz olmalı değil mi? Marni internette de pek var olmayı sevmeyen biri sanıyorum ki  çünkü hakkında bilgi bulmak çok zor ve belki de onun hakkındaki internetteki en çok bilgiyi içeren tek kaynak bu bölüm.

Harrison Okene Batan Gemiden Canlı Çıkan Aşçı

Deniz tabanına batmış bir gemiden birinin hayatta kalmış olması neredeyse kimsenin düşünmeyeceği bir olasalık. Ama Harrison Okene sıradan istatistiklerin bir parçası olmak için doğmamış. Bu olay bazen sağdan soldan duyulmuş olabiliyor, ama çoğu kişinin bildiği detaylar bir geminin gece batması, geminin aşçısının bir şekilde geminin içinde 3 gün hayatta kalmış olması. Bazı kaynaklar köpekbalığı sesleri ve dalgıçların gemi içinde hayatını kaybetmiş denizci bedenlerini ararken  Harrison’un dalgıçların ışıklarını görüp bir dalgıca el işareti yaptığı ve sonrasında dalgıcı tuttuğu detayını da içeriyor. Peki Harrison günlerce suyun altında neler yaptı? Kaza anında neler hissetti? Onu suyun altından nasıl çıkardılar ve dekompresyon süreci nasıl geçti? Hepsinden ilginci Harrison’un sizce şu an hangi mesleği yapıyor?(cevap çok şaşırtacak) Bu sıradışı olayın detaylarını ve soruların cevaplarını bu bölüm veriyor.

Dalgıçların hakları ve Dalış Avukatı Bobby Delise

Dalışları düzenleyen yasal mevzuatlar var, bazı bölgelerde dalgıçların sendikaları var bunlar biliniyor. Peki daha önce dalış avukatı ve dalgıç haklarına dair bir şey duymuş muydunuz? Tahmin ediyorum ki çoğu kişi duymamıştır. Sektördeki herkesin dinlemesi gereken, bilmesi gereken ve dinledikten sonra ne olur ne olmaz Boddy Delise ismini bir kağıdın köşesine not aldıracak bir bölüm.

ADCI yöneticisi Phill Newsum

2021 Temmuz ayında bir enerji santralinde gerçekleşen ve 19 yaşında bir dalgıcın ölümüne neden olan DELTA-P (değişken basınç) kazası üzerine ADCI yöneticisi Phill’ i bir bölüme konuk ediyorlar ve delta-p kazaları ve adcı üzerine bu bölümü yayınlıyorlar.

Dalış Öğrencileri Ölümleri

Endüstriyel dalış çok tehlikeli bir meslek bu kesin. Doğal olarak eğitim süreci kendi içinde bir risk analiz modeli gerektiriyor. Bu iki bölümde CDA’da (Commercial Diving Academy Technical Institute)  gerçekleşen ve eğitim sırasında farklı tarihlerde hayatını kaybeden iki dalgıcın olayları üzerine gerçekleşen gelişmeler, endüstri öncülerinin bu konuda verdiği tepkiler ve bu olayların arka planı hakkında bir inceleme içeriyor. Bu bölümdeki bilgiler o bölgedeki endüstrinin bir parçası değilseniz ya da parçası olan birini tanımıyorsanız öyle rastgele denk gelip öğrenebileceğiniz şeyler değil.

Ocean Corp Dalış Okulu

Dünyanın geri kalanı şu an bilmiyorum ama biz Türkiye’de ki öğrenciler olarak Türkiye’de ki okulların birbirinden farkını çok merak ediyoruz. Eğer Türkiye’nin dışındaki okulları merak ediyorsanız ünlü Ocean Corporation ve eğitimi hakkında güzel bilgiler içeren bir bölüm. Eminim ki dünyanın geri kalan dalış okullarında ki öğrencilerde başka bir dalış okulunda olsaydı neler fark edeceğini merak ediyordur.

Bahsettiğim bölümler dikkat çeken bölümlerinden sadece birkaçı, diğer dalış okulları, endüstriyel dalışın geçmişi, farklı başlık modelleri, dalgıç mühendisler, diğer kadın dalgıçlar ve çok çok daha fazlasını artık nerede bulacağınızı biliyorsunuz. Johhny ve Armando bu yaptıklarıyla kesinlikle bir helal olsunu hak ediyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: